Съвети за продуктивност, които наистина работят
... Pаботата се разпростира във времето, което ѝ дадеш.
- Закон на Паркинсон
Привет, привет!
Надяваме се, че си изкарал празниците страхотно и си презареден с енергия за 2022. Пожелаваме си новата година да бъде изпълнена с хубави моменти, успехи и продуктивност. Ако следиш подкаста на FEB, най-вероятно няма да се учудиш, че именно това е темата на първата статия за тази година. В Сезон 2 Епизод 1 на Female Entrepreneurship Bulgaria Поли – нашето “продуктивност гуру” – набелязва пет основни съвета, които й помагат да се бори с отлагането, и в общи линии – да е по-фокусирана, мотивирана и съсредоточена.
Ако не си слушал епизода на FEB или пък просто искаш да си го припомниш, то тази статия е за теб.
So, without further due, let’s get started:
В статията ще споменем 5 съвета за продуктивност:
1. Закон на Паркинсон
Законът гласи, че работата се разпростира във времето, което ѝ дадеш.
Ето и един простичък пример: един студент има изпит септември месец; вместо да се готви спокойно през цялото лято, той решава да научи целия конспект в последните 3 дена. Единственото, което се случва в този сценарии е, че фокуса и стреса, че имаш да учиш се разпростират в 3 месеца, а реално е работа за 3 дена.
Как Поли се е справяла с отлагането в университета:
Винаги, когато имах да предам проект за магистратурата си, звънях на преподавателите си и ги молех да си направим среща за предаването след седмица, дори и въобще да не съм започнала със задачата.
По този начин тя си е гарантирала спокойствие, че ще си предаде задачата по-бързо, вместо в последния момент, и няма да бъде под стрес няколко месеца.
© cottonbro @ pexels.com
2. Спиране на нотификациите
Old but gold съвет – спри нотификациите си и ги гледай само по 1-2 пъти на ден.
Как Поли се справя с нотификациите:
Оставям си 30 минути за нотификации, и по-конкретно - имейли, в началото на деня и час-час и половина вечерта, освен ако не водя важна комуникация и не очаквам нещо спешно от клиент. Навсякъде слагам “Do not disturb” и затварям таба на Gmail, за да не се изкушавам да си проверявам нотификациите постоянно.
Колкото и странно да звучи, ние хората сме любопитни създания и изпитваме понякога дори физическа нужда да погледнем телефона / имейла / чата веднага, след като получим известие. Отделно, има доста изследвания, доказващи, че всяка нотификация повишава нивата ни на допамин, съответно са пристрастяващи. Затова е важно в моментите, които си отделяме за фокусирана работа, да се изолираме. Най-лесният подход е именно с изключване на нотификациите (от имейли, чатове, позвъняване и др.). Звуковите нотификации пък са тотално негативни за продуктивността и фокуса ни и отделно са напълно излишни в ежедневието ни. За Поли единственото изключение за звукова нотификация на телефона е – звъненето на телефона (или FaceTime), за всички останали е твърде против, не ги ползва от години и със сигурност не са добре дошли, когато сме в офиса.
(Not so) Fun fact: когато сме влезли в deep work и нещо ни прекъсне (човек, съобщение, звук), моментално се разконцентрираме и да се върнем обратно във фокус ни отнема около 20-25 минути. Представете си колко часове продуктивна работа на ден губим, поглеждайки всяко съобщение в Messenger на момента!
Малко ресурси по темата, за любопитните:
- Статия от Харвард: Dopamine, Smartphones & You: A battle for your time
- Статия от Forbes: Push Notifications Have Become The Death Of Thinking
- Статия от The Wall Street Journal: Digital Addictions Are Drowning Us in Dopamine
- И разбира се, по-генерално филмът The Social Dilemma
3. Закон на Парето
Законът гласи:
Във всяко общество, 20% от хората произвеждат 80% от ползите и печалбите. На другия край на кривата, 20% от хората създават 80% от проблемите и загубите.
- Wikipedia
Интерпретирайки го в по-микро мащаб, неговото значение може да се тълкува като:
Във всяко едно начинание, 20% от вкараните ресурси допринасят за 80% от изходния резултат.
Или още по-простичко казано: 20% от това което правиш ти носят 80% от стойността.
Примери онлайн има безкрайно, ето само няколко, чисто статистически доказателства за присъствието на Парето в много сфери:
- 20% от хората държат 80% от парите в света
- 20% от шофьорите създават 80% от катастрофите
- 20% от продуктите на една компания представляват 80% от продажбите
- 20% от населението в Италия държи 80% от земята и тн.
Източници:
Нагледен пример от Поли:
За това тримесечие имам 5 приоритета в компанията. Първият ми приоритет е аз да подсигуря това, че ще имаме достатъчно клиенти и финанси, за да може компанията да остане в цялост за тримесечието. Което и да дам за пример от другите 4, това е приоритета, който ми носи тези 80% стойност.
© Ekrulila @ pexels.com
4. 3-minute rule
Това правилно на Поли произхожда всъщност от популярното “5-minute rule”. Следвайки закона на Паркинсон, щом като можем да направим нещо за 5 минути, то и за 3 ще стане, нали? 5-minute, 3-minute, ок, но какво всъщност представлява?
Ако можеш да направиш нещо в рамките на 3 (5) минути, не го отлагай.
Нека си спомним за нотификациите от точка 2. Представяме си, че все пак си се поддал на изкушението и си погледнали нотификацията – в такъв случай просто отговори, ако има как да отговориш до 3 минути и не го отлагай. Няма причина, поради която да отложиш да отговориш сега, при положение, че вече си развалил концентрацията си, поне да си заслужава.
5. Работа с мишка
Колкото и тривиално да звучи, работата в мишка може много да промени работата ти изцяло. Използвайки мишка, не само начинът ти на мислене се променя, но също и стойката се подобрява, както и много други неща. Try it, you might like it 😉
Е, с това приключва днешната ни статия. Продуктивността винаги е била водеща в Webdesh, от една страна защото работим дистанционно, от другата, защото Поли често ни напомня и ни помага да я подобряваме.
В крайна сметка, кой от изброените съвети е любим на Поли? 🙂
Мисля, че най-любимият ми съвет за продуктивност е точно Паркинсон, понеже е малко по-популярен. Но определено ми е много любим и 3-minute rule, просто виждам как хората се стресират, че имат да отговарят на имейл например и това отново ги разконцентрира. Абсолютно достатъчно е просто да отговориш "Здравей, ще отговоря утре.
А ти какво мислиш за съветите за продуктивност на Поли? Следваш ли някой от тях и кой е любимият ти? Ще се радваме и да споделиш и своите съвети – нека бъдем продуктивни заедно!
Recent posts
Recent posts
You may also like
More articles in lifestyle
Who wrote this article
Learn more about the author
Mirela Vaseva
Website Creator & Head of QA
/ IT, Software Engineering graduate 💻
/ good music, horror films, detective novels and delectable food 👌
/ YouTube videos junkie 🎥
/ animals, nature, water lover 🐱
Comments
Would you like to share something?
No comment yet, add your voice below!